Насловна Вести Мала матура 23. и 24. јуна

Извор: Тањуг
Београд -- Полагање мале матуре у основним школама за ову школску годину биће одржано 23. и 24. јуна, рекао је министар просвете и науке Жарко Обрадовић.
Ученици осмог разреда прва су генерација ђака која полаже завршни испит, уместо досадашњег квалификационог, на којем ће бити 50 одсто познатих питања из приручника.
Ученици осмог разреда ће тест из српског, односно матерњег језика, полагати 23. јуна, док ће тест из математике бити одржан дан касније, навео је министар.
Према његовим речима, приручник за полагање мале матуре, коју од ове године полажу ученици осмог разреда, биће објављен после 1. маја, док ће пробни тест завршног испита осмаци радити 14. маја.

Он је рекао да су подаци који су добијени од директора школа показали да се настава одвија планираним темпом и да ће школарци имати сасвим довољно времена да се спреме за малу матуру.

За осмаке ће на тесту бити још 25 одсто делимично познатих питања, а преосталих 25 процената питања биће непознато, односно њихови садржаји неће бити у збирци.

"Ђаци имају 56-57 дана да се припреме што је сасвим довољно у односу на почетак фебруара када је објављена збирка задатака", казао је Обрадовић и додао да се настава одвија нормалним темпом.

Он је додао да су предузете све мере да би се последице штрајка отклониле и како би се створили услови да дјаци надокнаде пропуштене часове и наставне планове.

Када је у питању евентуално одлагање пријемног испита на факултетима Обрадовић је казао да ће после 1. маја бити обављени разговори са ректорима универзитета и да су предузете све мере да се то питање реши.

"Ректори су показали добру вољу да за неколико дана и они помере полагање пријемног испита уколико буде потребно", казао је он, додајући да не очекује да ће бити неких проблема јер матуранти раније завршавају школску годину.

B92